سبد خرید

محصولی انتخاب نشده است

تجهیزات خط رنگ پودری

10 / 10
از 1 کاربر

تجهیزات و روشهای پاشش رنگ های پودری(قسمت اول)

تفاوت درماهیت پوششهای پودری نسبت به رنگهای مایع موجب تفاوت بسیار زیاد در روشهای پاشش واعمال آنها با یکدیگر است بطوریکه اشتراک بسیار اندکی  از این لحاظ میتوان دراین دو نوع محصول  یافت.

پوشششهای پودری دارای مزیت اساسی بازیافت رنگ فوق پاشش(ذرات رنگی که به هر دلیل روی قطعه نمی نشینند) تا میزان 98 درصدهستند. در حالیکه در رنگهای مایع این مقادیر فوق پاشش قابل بازیابی و مصرف نبوده که این میزان موجب هدر رفت حدود 70 درصد رنگ مصرفی میشود . تجهیزات و روشهای اعمال پوششهای پودری که نقش به سزایی در این میزان از صرفه جویی دارند با توجه به نوع پوشش و روش اعمال به چند دسته زیر تقسیم میشوند .

نوع رنگ – رنگ پودری الکترو استاتیک به لحاظ سیستم پاشش به دو دسته اصلی کرونا (حلقه ای) و ترایبو(سایشی-اصطکاکی) تقسیم میشوند که بیانگر کلی دو نوع تفنگ اسپری رنگ پودری به همین نام میباشند.

1-کرونا(حلقه ای) –

مکانیزم باردار شدن پودرهای پوششی بستگی تام به نوع تفنگ پاششی مورد استفاده دارد. متداولترین آنهانوع کرونا(حلقه ای) میاشد که اغلب رنگهای پودری , فعلا سازگار با این تفنگ پاشش طراحی و تولید میشوند .

این نوع رنگهای سازگار با سیستم پاشش کرونا جهت سطوح صاف و قطعات فاقد پیچیدگی های خاص و یا زوایای کوربه کار میرود . تفنگهای پاشش رنگ کرونا در ساده ترین شکل دارای یک لوله استوانه ای و الکترود باردار کننده در انتها میباشند که ذرات پودر از میان هاله ای از هوای فشرده یونیزه شده درنزدیکی سر تفنگی عبور کرده و باردار میشوند.

این الکترود در وضعیت کاربردی دارای ولتاژی در حد 60 الی 100کیلو ولت میباشد که میدان الکتریکی بسیار بالایی را در نزدیکی الکترود ایجاد میکندو ذرات پودر در عبور ناگزیر خود ازین میدان از طریق بار منفی موجود در آن باردار میشوند تا بتوانند به خوبی به سطح قطعه بچسبند .

از محدودیتهای این سیستم پاشش عدم جذب رنگ در زوایا و کنج های با پیچیدگی زیاد است که به این وضعیت اصطلاحا حالت قفس فارادی گفته میشود . رنگهای سازگار با این سیستم قابل استفاده مطلوب در سیستم ترایبو(اصطکاکی- سایشی) نیستند .

2-  ترایبو (اصطکاکی-سایشی)-

این سیستم تفنگ پاشش بر اساس بار دار سازی توسط سایش پودر طراحی شده است. به این شکل که پودررنگ تحت فشار هوای فشرده از استوانه لوله ای با طولی بیشتر از تفنگی کرونا عبور میکند . جنس این استوانه از تفلون مخصوص است که تماس پودر با این پلیمر رنگ را دارای بار مثبت میکند .

بدلیل نبود ولتاژبالا و یکنواخت بودن میزان بار الکتریکی در ذرات و حذف قفس فارادی که از مزایای  این سیستم پاشش است پوشانندگی در زوایا و سطوح دارای پیچیدگی ها و نقاط کورو کنج ها  به شکل بسیار مطلوبی اعمال میشود . محدودیت این سیستم پاشش صرفا سازگاری رنگهای محدود به این سیستم میباشد , یعنی فقط رنگهای ساخته شده متناسب با سیستم ترایبو قابل استفاده در این تفنگی های پاشش میباشد ولی برخلاف رنگهای کرونا  , محصولات سازگار با ترایبو قابلیت استفاده در تفنگی های کرونا را نیز دارند .   

در ادامه به روشهای اعمال رنگ  , پاشش الکترواستاتیک- بستر سیالی(اتاقک رنگ) – بستر سیالی الکترواستاتیک(اتاقک الکترواستاتیک) و...خواهیم پرداخت (ادامه دارد)

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :