سبد خرید

محصولی انتخاب نشده است

گروه بندی رنگ پودری

7 / 10
از 5 کاربر

الف - گروه بندی رنگها از نظر پایه مواد اولیه

1 - رنگهای اپوکسی

این گروه از رنگها دارای مقاومت عالی در مقابل انواع مواد شیمیایی (اسید، سود، نمک و حلال)، خواص مکانیکی (ضربه و خمش)و سایش و خوردگی هستند و در صورت استفاده صحیح توسط مصرف کننده، سطحی بسیار زیبا و با مقاومت شیمیایی بسیار خوب ایجاد میکنند.

انعطاف پذیری و قدرت چسبندگی بالایی دارند و مقاومت زنگ زدگی نیز از دیگر خواص رنگهای اپوکسی میباشد. ولی در برابر شرایط جوی به هیچ وجه مقاوم نبوده و در مقابل نور خورشید پس از مدت کوتاهی براقیت خود را از دست داده و تغییر رنگ میدهند. پس از آن نیز بر اثر پدیده گچی شدن از روی قطعه جدا خواهند شد.

موارد مصرف:

جهت پوشش قطعاتی که در محیطهایی با فرسایش و خوردگی بالایی مورد استفاده قرار میگیرند مناسب میباشد. مانند ماشین آلات و لوله های صنعتی- قطعات الکتریکی برای عایق سازی آرماتور- تجهیزات پزشکی و بیمارستانی- لوازم خانگی دکوری- قطعات ماشین آلات و خودرو

 2 - رنگهای اپوکسی- پلی استر

پوششهای پودری اپوکسی- پلی استر (هیبریدی) مناسب برای مصارف داخلی میباشندو از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر از اپوکسی هستند .

رنگ پودری اپوکسی- پلی استر درکنار زیبایی ظاهری از خواص شیمیایی و مکانیکی خوبی نیز برخوردارند. سطح عالی، خواص مکانیکی و شیمیایی ایده آل، ، طیف های متنوع، براقیتهای مختلف از مهمترین شاخصه های این رنگهاست و به همین دلیل پرمصرفترین رنگ پودری در سطح دنیا هستند. این گروه مشابه گروه اپوکسی میباشند با این تفاوت که چون دارای رزین پلی استر میباشند در مقابل رنگ پریدگی و شرایط جوی بسیار مقاوم اما در مقابل اشعه خورشید حساس هستند و مناسب برای مصرف داخلی می باشند.

 موارد مصرف:

لوازم خانگی- قطعات خوردو (که در مقابل نور خورشید استفاده نمی شوند)- مبلمان اداری و تجهیزات مدارس- قطعات الکتریکی و تابلوهای داخلی- قفسه بندی

 3 - رنگهای پلی استر

پوششهای پودری پلی استر بسیار شبیه به گروه اپوکسی- پلی استر می باشند با این تفاوت که دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل نور خورشید بوده و برای محصولاتی که در محیط بیرون و فضای باز هستند مناسب میباشند (هر چند برای محصولات فضای داخل نیز قابلیت مصرف دارند )

مقاومت در برابر مواد شیمیایی:

 انواع رنگ پودری پلی استر در مقابل طیف وسیعی از حلالها و مواد شیمیایی مقاوم میباشند و مقاومت در برابر مواد شیمیایی متناسب با شرایط استفاده محصول نهایی است و می بایست پیش از استفاده در نظر گرفته شود.

کاربرد و موارد مصرف:

 پروفیلهای آلومینیومی - درب و پنجره های فلزی - مبلمان شهری و فضای آزاد - لوازم روشنایی در فضای آزاد - سازه های ساختمانی - تابلوها و علائم ترافیکی - لوازم خانگی و قطعات خودرویی که درحین استفاده در معرض نور خورشید می باشند. (مانند کولر و تیغه برف پاک کن ماشین)

4 - رنگهای پلی اورتان

 رنگهای پلی اورتان به دلیل ظاهر زیبا  ‘ یکدست و صاف و دارا بودن خواص مکانیکی عالی به همراه خواص شیمیایی ایده آل در سالهای اخیر مورد توجه صنایع قرار گرفته اند .این گروه از رنگها در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید ‘  رطوبت و زنگ زدگی مقاوم بوده و برای محصولات مستقر در فضای باز بسیار مناسب میباشد .

موارد مصرف:

ماشین آلات کشاورزی’ نرده های آهنی ‘مبلمان شهری و لوازم روشنایی فضای باز ‘  تابلوهای ترافیکی و پروفیلهای آلومنیومی .

  ب - گروه بندی رنگها از نظر طرح و ظاهر

 1 – رنگهای چکشی

رنگهای چکشی پوشش فام باکیفیتی منحصر به فرد و پوشش عالی و با تنوع بسیار در رنگهای مختلف و چشم نواز موردتوجه صنایعی همانند صنعت آلومینیوم و لوازم خانگی قرار گرفته است  . رنگهای چکشی جزء  رنگهای صنعتی و تزئینی با کاربرد متنوع میباشند .

 توصیه میشود جهت دوام بیشتر این رنگها بعد از پخت ، برروی آنها ازپوشش محافظتی ورنی پوشش فام استفاده شود . توجه به ضخامت مناسب ( بالای 80 میکرون ) و شوک حرارتی در زمان آغاز فرایند پخت ،  از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد .

موارد مصرف:

مبلمان فلزی - نرده های آهنی با کیفیت بالا- تابلوهای برق فضای داخلی – لوازم خانگی – صنعت ساختمان و دربهای ضد سرقت جزء عمده مصرف کنندگان این رنگها میباشند .

رنگهای چکشی پوشش فام به دلیل قابلیت استفاده از بازیافت رنگ به دفعات زیاد (اختلاط با رنگ نو )بدون ایجاد عارضه در کیفیت و ظاهر سطوح اعمال شده سبب کاهش ضایعات رنگ و در نتیجه کاهش هزینه های رنگ آمیزی مصرف کنندگان شده و زبانزد عام میباشد .

 2- رنگهای چرمی

رنگهای چرمی پوشش فام با کیفیت ممتاز سطوحی زیبا را برروی قطعات به وجود می آورد . پوششهای چرمی در طیف های مختلف قابل تولید میباشند .

این نوع رنگ پودری پوشش خوب و یکدستی را بر روی سطوح ایجاد میکند  و مقاومت خوبی به لحاظ سایش ، ضربه و خراش دارند . رنگهای چرمی پوشش فام پوشش دهی بهتری نسبت به محصولات مشابه دیگر دارند .

 موارد مصرف:

مبلمان فلزی’ تجهیزات برق و تابلو برق  ‘ صنعت ساختمان’ دربهای ضد سرقت ‘ سیستمهای بایگانی ، درب و بدنه های آسانسور، مبلمان شهری جزء عمده مصرف کنندگان این رنگها میباشند .

 3- رنگهای صاف 

رنگهای صاف از پرمصرف ترین و اصلی ترین گروه رنگ پودری الکترواستاتیک میباشند . این گروه از رنگها در اغلب صنایع و محصولات از جمله لوازم خانگی ‘ پروفیل آلومنیوم ‘ قطعات خودرو’ صنایع سرمایشی و گرمایشی و ..... بکار میروند .

 4- رنگهای  سمباده ای

رنگهای سمباده ای پوشش فام در انواع  ریز و درشت و در طیفهای رنگی متنوع تولید میشوند .

گروه رنگ پودری سمباده ای عمدتا در صنایع تولید رک ‘ تجهیزات برقی و کامپیوتر‘ مبلمان فلزی کاربرد دارند .

 5- رنگهای چروک

 رنگهای طرح چروک رگه های خاص و زیبایی را روی قطعه رنگ امیزی شده ایجاد میکند . این پوشش ها در طرحهای صاف و برجسته و درطیفهای مختلف قابل تولید است ودر صنایع مختلفی از قبیل : لوازم خانگی ، بخاری ، ظروف تفلون ، صنایع روشنایی و صنعت ساختمان  کاربرد دارند .

 6-رنگ پودری طرح چوب وسنگ

این رنگها یک پوشش ابتدایی و بدون طرح بر روی  قطعات ایجاد مینماید . پس از پخت رنگ در مرحله بعد فرایند اعمال طرح بر روی قطعات رنگ آمیزی شده با استفاده از کاغذ یا فیلم و دستگاههای مربوطه صورت میگیرد .رنگهای طرح چوب (دکورال )با براقیتهای  مختلف در انواع صاف و سمباده ای تولید میشوند .

 این گروه از رنگ پودری در صنایع پروفیل آلومینیوم و کابینت آشپز خانه کاربرد زیادی دارند .نقش پذیری بالا ازکاغذ یا فیلم  , کمترین میزان چسبندگی کاغذ (مشروط به پخت کامل رنگ) و عدم اختلاط خطوط کاغذ در دمای بالا از مزیتهای نسبی رنگ پوشش فام است .   

 7- رنگهای ورنی ( ترانسپرنت )

لاک های محافظتی ورنی پوشش فام با کیفیت ممتاز سطحی زیباتر و مقاوم برروی قطعات به وجود می آورد و در انواع مختلف بی رنگ و رنگی قابل تولید میباشند .پوشش های ورنی معمولا به عنوان یک لایه بی رنگ برای محافظت و یا افزایش براقیت قطعات رنگ آمیزی شده بکار میروند .

همچنین انواع رنگی این پوشش ها کاربرد تزئینی داشته و در سالهای اخیر درفرایند رنگ آمیزی  صنایع مختلفی چون مبلمان فلزی ‘ظروف تفلون ‘  چراغ خودرو بکار گرفته شده اند .

 8- رنگهای متالیک

پوششهای متالیک در انواع گوناگون رنگ و طیف های مختلف قابل تولید میباشند و دارای زیبایی و کیفیت قابل ملاحظه و ثبات رنگ بالا و خواص مکانیکی خوبی هستند و  در فرآیند تولید ذرات فلز ‘به طور مستقیم با دانه های پودر مادر همگن شده و روی قطعه میچسبند .

قابلیت بازیافت عالی ‘ثبات رنگ پس از بازیافت و استفاده مجدد ‘ عدم ایجاد گرد و غبار از ویژگیهای اصلی این نوع از رنگها میباشند .

این رنگها عمدتا در صنایع فلزی دکوراتیو کاربرد دارند .

 

ارسال نظر

سید جعفر ا شرفی : رنگ پارچه
0 0
در مورد رنگهایه پودری که درنساجی استفاده می شود توضیح بدهید
مدیریت : پاسخ
0 0
رنگ های پودری پوشش فام برای پوشش فلزات مورد استفاده قرار میگیرد.
علیزاده ارسی : با سلام لطفا در خصوص رنگ پودری RAl3000 ...
0 0
نظر شما چیست ؟
فریده علیزاده : رنگ الاستیک
0 1
با سلام انعطاف پذیری پوشش ورنی شما بعد از خشک شدن چگونه هست؟ رنگهای متالیک بعد خشک شدن چطور؟ چه رنگی برای تولید اسباب بازی پیشنهاد میدهید که هم پایه آب باشد هم بسیار باکیفیت و براق باشد. متشکر از پاسخگویی شمت
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام پوشش های ورنی در ضخامت 50 تا 70 انعطاف پذیری خوبی دارند و تا 45 درجه خمش دارند رنگهای متالیک کمتر به علت افزودنی هایی که دارد. با توجه به سبز بودن و دوستدار محیط زیست بودن رنگهای پودری برای اسباب بازی کاملا مناسب هستند منتهی رنگ پودری پایه آب نیستند.
نجمه : رنگ امیزی فوم
0 1
سلام لطفاراهنمایی کنیدازچه رنگ پودری میتونم دررنگ کردن فومهای گلسازی استفاده کنم؟باتشکر
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام کاربرد رنگ پودری فقط در فلزات است که به صورت پاشش رنگ و سپس پخت رنگ در کوره انجام میشود
ادیب : رنگ مورد استفاده در اب رادیاتور
0 3
سلام وقت بخیر از چه نوع رنگی در اب رادیاتورها و شیشه شور ها استفاده می شود ؟
دلنیا : رنگ پودری
1 1
با سلام ببخشید میخواستم بدونم رنگهای پودری رزین رو میشه با آب استفاده کرد مثل اکریلیک؟؟؟
ارمین : رنگ پودری
0 0
سلام. رنگ پودری داریم که روی فلز استفاده بشه و بعد توش بشه غذا خورد و حرارت داد بهش؟
تورانی : رنگ پودری
0 0
سلام. همه یرنگ های پودری به روش الکترو استاتیک اعمال می شوند؟
مدیریت : پاسخ
2 0
بله
سعید : استفاده در بدنه خودرو
0 1
چرا در بدنه خودرو از رنگهای پودری استفاده نمیکنن شما که میگین در برابر ضربه مقاوم هست پس تصادف بشه دیگه نیازی به رنگ کار نداره. چرا استفاده نمیشه پس؟
محسن : استفاده بر روی چوب
0 0
ایا می توان رنگ پودری را بر روی چوب یا mdf اجرا کرد؟
مدیریت : پاسخ
0 0
اسم کامل این محصولات رنگ های پودری الکترواستاتیک هستند یعنی وابسته به اکتریسیته ، در چوب و سایر قطعات نارسانا این رنگها قابل استفاده نیستند.
شاهرخ محمديان : رنگ مناسب براي تركيبات لاستيك وحلال دررو ...
0 0
توليد ما نوعي عايقهاي اسفنجي پايه nbr ,pvc است كه درحال حاظر از كربن به عنوان رنگدانه استفاده ميشود ولي براي توليد محصول سفيد خواستم ببينم چه رنگي پيشنهاد ميدهيد با تشكر.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :