سبد خرید

محصولی انتخاب نشده است

گروه بندی رنگ پودری

7 / 10
از 5 کاربر

الف - گروه بندی رنگها از نظر پایه مواد اولیه

1 - رنگهای اپوکسی

این گروه از رنگها دارای مقاومت عالی در مقابل انواع مواد شیمیایی (اسید، سود، نمک و حلال)، خواص مکانیکی (ضربه و خمش)و سایش و خوردگی هستند و در صورت استفاده صحیح توسط مصرف کننده، سطحی بسیار زیبا و با مقاومت شیمیایی بسیار خوب ایجاد میکنند.

انعطاف پذیری و قدرت چسبندگی بالایی دارند و مقاومت زنگ زدگی نیز از دیگر خواص رنگهای اپوکسی میباشد. ولی در برابر شرایط جوی به هیچ وجه مقاوم نبوده و در مقابل نور خورشید پس از مدت کوتاهی براقیت خود را از دست داده و تغییر رنگ میدهند. پس از آن نیز بر اثر پدیده گچی شدن از روی قطعه جدا خواهند شد.

موارد مصرف:

جهت پوشش قطعاتی که در محیطهایی با فرسایش و خوردگی بالایی مورد استفاده قرار میگیرند مناسب میباشد. مانند ماشین آلات و لوله های صنعتی- قطعات الکتریکی برای عایق سازی آرماتور- تجهیزات پزشکی و بیمارستانی- لوازم خانگی دکوری- قطعات ماشین آلات و خودرو

 2 - رنگهای اپوکسی- پلی استر

پوششهای پودری اپوکسی- پلی استر (هیبریدی) مناسب برای مصارف داخلی میباشندو از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر از اپوکسی هستند .

رنگ پودری اپوکسی- پلی استر درکنار زیبایی ظاهری از خواص شیمیایی و مکانیکی خوبی نیز برخوردارند. سطح عالی، خواص مکانیکی و شیمیایی ایده آل، ، طیف های متنوع، براقیتهای مختلف از مهمترین شاخصه های این رنگهاست و به همین دلیل پرمصرفترین رنگ پودری در سطح دنیا هستند. این گروه مشابه گروه اپوکسی میباشند با این تفاوت که چون دارای رزین پلی استر میباشند در مقابل رنگ پریدگی و شرایط جوی بسیار مقاوم اما در مقابل اشعه خورشید حساس هستند و مناسب برای مصرف داخلی می باشند.

 موارد مصرف:

لوازم خانگی- قطعات خوردو (که در مقابل نور خورشید استفاده نمی شوند)- مبلمان اداری و تجهیزات مدارس- قطعات الکتریکی و تابلوهای داخلی- قفسه بندی

 3 - رنگهای پلی استر

پوششهای پودری پلی استر بسیار شبیه به گروه اپوکسی- پلی استر می باشند با این تفاوت که دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل نور خورشید بوده و برای محصولاتی که در محیط بیرون و فضای باز هستند مناسب میباشند (هر چند برای محصولات فضای داخل نیز قابلیت مصرف دارند )

مقاومت در برابر مواد شیمیایی:

 انواع رنگ پودری پلی استر در مقابل طیف وسیعی از حلالها و مواد شیمیایی مقاوم میباشند و مقاومت در برابر مواد شیمیایی متناسب با شرایط استفاده محصول نهایی است و می بایست پیش از استفاده در نظر گرفته شود.

کاربرد و موارد مصرف:

 پروفیلهای آلومینیومی - درب و پنجره های فلزی - مبلمان شهری و فضای آزاد - لوازم روشنایی در فضای آزاد - سازه های ساختمانی - تابلوها و علائم ترافیکی - لوازم خانگی و قطعات خودرویی که درحین استفاده در معرض نور خورشید می باشند. (مانند کولر و تیغه برف پاک کن ماشین)

4 - رنگهای پلی اورتان

 رنگهای پلی اورتان به دلیل ظاهر زیبا  ‘ یکدست و صاف و دارا بودن خواص مکانیکی عالی به همراه خواص شیمیایی ایده آل در سالهای اخیر مورد توجه صنایع قرار گرفته اند .این گروه از رنگها در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید ‘  رطوبت و زنگ زدگی مقاوم بوده و برای محصولات مستقر در فضای باز بسیار مناسب میباشد .

موارد مصرف:

ماشین آلات کشاورزی’ نرده های آهنی ‘مبلمان شهری و لوازم روشنایی فضای باز ‘  تابلوهای ترافیکی و پروفیلهای آلومنیومی .

  ب - گروه بندی رنگها از نظر طرح و ظاهر

 1 – رنگهای چکشی

رنگهای چکشی پوشش فام باکیفیتی منحصر به فرد و پوشش عالی و با تنوع بسیار در رنگهای مختلف و چشم نواز موردتوجه صنایعی همانند صنعت آلومینیوم و لوازم خانگی قرار گرفته است  . رنگهای چکشی جزء  رنگهای صنعتی و تزئینی با کاربرد متنوع میباشند .

 توصیه میشود جهت دوام بیشتر این رنگها بعد از پخت ، برروی آنها ازپوشش محافظتی ورنی پوشش فام استفاده شود . توجه به ضخامت مناسب ( بالای 80 میکرون ) و شوک حرارتی در زمان آغاز فرایند پخت ،  از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد .

موارد مصرف:

مبلمان فلزی - نرده های آهنی با کیفیت بالا- تابلوهای برق فضای داخلی – لوازم خانگی – صنعت ساختمان و دربهای ضد سرقت جزء عمده مصرف کنندگان این رنگها میباشند .

رنگهای چکشی پوشش فام به دلیل قابلیت استفاده از بازیافت رنگ به دفعات زیاد (اختلاط با رنگ نو )بدون ایجاد عارضه در کیفیت و ظاهر سطوح اعمال شده سبب کاهش ضایعات رنگ و در نتیجه کاهش هزینه های رنگ آمیزی مصرف کنندگان شده و زبانزد عام میباشد .

 2- رنگهای چرمی

رنگهای چرمی پوشش فام با کیفیت ممتاز سطوحی زیبا را برروی قطعات به وجود می آورد . پوششهای چرمی در طیف های مختلف قابل تولید میباشند .

این نوع رنگ پودری پوشش خوب و یکدستی را بر روی سطوح ایجاد میکند  و مقاومت خوبی به لحاظ سایش ، ضربه و خراش دارند . رنگهای چرمی پوشش فام پوشش دهی بهتری نسبت به محصولات مشابه دیگر دارند .

 موارد مصرف:

مبلمان فلزی’ تجهیزات برق و تابلو برق  ‘ صنعت ساختمان’ دربهای ضد سرقت ‘ سیستمهای بایگانی ، درب و بدنه های آسانسور، مبلمان شهری جزء عمده مصرف کنندگان این رنگها میباشند .

 3- رنگهای صاف 

رنگهای صاف از پرمصرف ترین و اصلی ترین گروه رنگ پودری الکترواستاتیک میباشند . این گروه از رنگها در اغلب صنایع و محصولات از جمله لوازم خانگی ‘ پروفیل آلومنیوم ‘ قطعات خودرو’ صنایع سرمایشی و گرمایشی و ..... بکار میروند .

 4- رنگهای  سمباده ای

رنگهای سمباده ای پوشش فام در انواع  ریز و درشت و در طیفهای رنگی متنوع تولید میشوند .

گروه رنگ پودری سمباده ای عمدتا در صنایع تولید رک ‘ تجهیزات برقی و کامپیوتر‘ مبلمان فلزی کاربرد دارند .

 5- رنگهای چروک

 رنگهای طرح چروک رگه های خاص و زیبایی را روی قطعه رنگ امیزی شده ایجاد میکند . این پوشش ها در طرحهای صاف و برجسته و درطیفهای مختلف قابل تولید است ودر صنایع مختلفی از قبیل : لوازم خانگی ، بخاری ، ظروف تفلون ، صنایع روشنایی و صنعت ساختمان  کاربرد دارند .

 6-رنگ پودری طرح چوب وسنگ

این رنگها یک پوشش ابتدایی و بدون طرح بر روی  قطعات ایجاد مینماید . پس از پخت رنگ در مرحله بعد فرایند اعمال طرح بر روی قطعات رنگ آمیزی شده با استفاده از کاغذ یا فیلم و دستگاههای مربوطه صورت میگیرد .رنگهای طرح چوب (دکورال )با براقیتهای  مختلف در انواع صاف و سمباده ای تولید میشوند .

 این گروه از رنگ پودری در صنایع پروفیل آلومینیوم و کابینت آشپز خانه کاربرد زیادی دارند .نقش پذیری بالا ازکاغذ یا فیلم  , کمترین میزان چسبندگی کاغذ (مشروط به پخت کامل رنگ) و عدم اختلاط خطوط کاغذ در دمای بالا از مزیتهای نسبی رنگ پوشش فام است .   

 7- رنگهای ورنی ( ترانسپرنت )

لاک های محافظتی ورنی پوشش فام با کیفیت ممتاز سطحی زیباتر و مقاوم برروی قطعات به وجود می آورد و در انواع مختلف بی رنگ و رنگی قابل تولید میباشند .پوشش های ورنی معمولا به عنوان یک لایه بی رنگ برای محافظت و یا افزایش براقیت قطعات رنگ آمیزی شده بکار میروند .

همچنین انواع رنگی این پوشش ها کاربرد تزئینی داشته و در سالهای اخیر درفرایند رنگ آمیزی  صنایع مختلفی چون مبلمان فلزی ‘ظروف تفلون ‘  چراغ خودرو بکار گرفته شده اند .

 8- رنگهای متالیک

پوششهای متالیک در انواع گوناگون رنگ و طیف های مختلف قابل تولید میباشند و دارای زیبایی و کیفیت قابل ملاحظه و ثبات رنگ بالا و خواص مکانیکی خوبی هستند و  در فرآیند تولید ذرات فلز ‘به طور مستقیم با دانه های پودر مادر همگن شده و روی قطعه میچسبند .

قابلیت بازیافت عالی ‘ثبات رنگ پس از بازیافت و استفاده مجدد ‘ عدم ایجاد گرد و غبار از ویژگیهای اصلی این نوع از رنگها میباشند .

این رنگها عمدتا در صنایع فلزی دکوراتیو کاربرد دارند .

 

ارسال نظر

سید جعفر ا شرفی : رنگ پارچه
0 0
در مورد رنگهایه پودری که درنساجی استفاده می شود توضیح بدهید
مدیریت : پاسخ
0 0
رنگ های پودری پوشش فام برای پوشش فلزات مورد استفاده قرار میگیرد.
علیزاده ارسی : با سلام لطفا در خصوص رنگ پودری RAl3000 ...
0 0
نظر شما چیست ؟
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :