سبد خرید

محصولی انتخاب نشده است

حلال رنگ پودری

5 / 10
از 2 کاربر

مختصری در مورد رنگبرهای رنگ پودری : 

در فرآیند اعمال رنگ پودری مانند هر عملکردی احتمال بروز اشکالی که نیاز به ترمیم و اصلاح و یا تجدید نظردر فرآیند مذکور شود وجود دارد. با توجه به مقاومت شیمیایی و مکانیکی عمومی رنگهای صنعتی خصوصا رنگهای پودری الکترواستاتیک , پروسه ترمیم و یا تجدید فرآیند پس از پخت رنگ چندان به سادگی ممکن نیست . 

بطور کلی دو روش برای ترمیم , تجدید و حذف پوشش رنگ های پودری از سطوح فلزی وجود دارد:

  1- شیمیایی

  2-  فیزیکی ( خود شامل دو روش است: مکانیکی و حرارتی.)

الف – مکانیکی :

 در این روش از عملیات سند بلاست ( شن پاشی) – سمباده زنی  و سوهان کاری سطح , جهت رنگ بری استفاده میشود. 

این روشها علاوه بر زدودن پوشش از سطوح فلزی عمل لایه برداری از سطح را نیز انجام میدهند که در مورد سازه های فلزی ضخیم و مقاوم ممکن است مطلوب باشد اما در مورد  سطوح ظریف و نازک فلزی موجب محدودیت در فرآیند رنگ بری میشود . مضاف بر اینکه عملیات سند بلاست احتمال آسیب زدن به فرم سازه را داشته و ضمنا برای محیط زیست نیز مضر میباشد .

 ب- حرارتی : استفاده از شعله مستقیم و حرارت بالا جهت سوزاندن لایه رنگ از سطح فلز که این روش بسیار ابتدایی علاوه بر خطرات زیست محیطی و ایمنی فردی , پس از سوزاندن پوشش رنگی لایه های دوده کربن و خاکستر باقیمانده خود نیاز به پاکسازی و شستشو و آماده سازی سطح را دارد . علاوه بر آن در سطوح نازک و فرمهای ظریف فلزی بخصوص آلومینیومی استفاده از این روش دارای محدودیت زیاد و بعضا غیر ممکن میباشد .

 

روش شیمیایی: در این فرآیند از موادی که اصطلاحا موسوم به تحلیل برنده های شیمیایی(حلال ها)  هستند استفاده میشود , که با تداخل کمیتی بالا(معمولا غوطه وری ) برروی سطوح رنگ شده در پیوندهای مولکولی آن ایجاد واکنش شیمیایی میکند. واکنشی که  منجر به گسیختگی در پیوندهای عرضی و چسبندگی قطبی شده و پوشش رنگی را در خود حل میکنند .

این مواد به دو گروه اصلی قلیایی و اسیدی تقسیم میشوند که معمولا بصورت محلول در آب استفاده میشوند. ( البته گروه فرعی رنگبر از نوع ژل نیز وجود دارد.)

رنگ بر های قلیایی -  این گروه از رنگبرها معمولا برای رنگهای مایع هوا خشک و کوره ای کاربرد دارند. جهت استفاده رنگبری پودری نیز کاربرد داشته، مشروط بر اینکه اولا دارای غلظتی بالا حدود 35 الی 50 درصد محلول در آب باشد و ثانیا فلز پوشش داده شده پایه آهنی باشد. در سطوح غیر آهنی نباید به کار گرفته شود. روش استفاده آن نیز در دمای حدود 100 الی 120 درجه سانتیگراد بصورت غوطه وری یا پاششِی رنگها از روی سطوح پاکسازی میکند.

یکی از عمده ترین دلایل استفاده از رنگ برهای قلیایی قیمت ارزان این فرآورده میباشد .

 توجه: رنگ برهای قلیایی حاوی مواد خورنده بسیار قدرتمندی به جهت کاربردی میباشند به همین لحاظ رعایت موارد ایمنی و بهداشتی در استفاده از آنان اکیدا باید رعایت شود.

 رنگ بر اسیدی - این نوع رنگ بر برای پاکسازی انواع رنگ اعم از پودر و مایع قابل استفاده می باشد. غلظت محلول جهت استفاده 30 الی 50 درصد بسته به اینکه ضخامت لایه رنگ بر روی سطح به چه میزان میباشد متغیر میباشد که در دمای محیط 25 الی 30 درجه و با توجه به نوع و ضخامت رنگ حداقل 5 و حداکثر 60 دقیقه باید قطعه در محلول غوطه ور باشد .

ویژگی محلول بودن در آب با دمای محیط دمای تبخیر آن را به میزان زیادی بالا برده و به همین دلیل دوام و ماندگاری محلول جهت استفاده نسبتا طولانی است . هنگام استفاده از این محلول لازم است در تمام مدت رنگبری به آرامی توسط همزن پلاستکی محلول هم زده شود.

 توجه :با دقت به اسیدی بودن فرآورده رعایت نکات ایمنی موکدا توصیه میشود.

 رنگ بر ژل -  گروه فرعی رنگ برها محسوب میشود که در زدودن و حذف انواع پوشش های مایع و پودری استاتیک کاربرد دارد و روش استفاده از آن نیز آغشته کردن ژل با قلم مو بر روی سطح میباشد. این نوع رنگ بر  به لحاظ کاربرد دارای ایمنی نسبتا بالاتری میباشد .  

            

ارسال نظر

علایی : پاک کردن رنگ پودری از شیشه
2 2
سلام و خسته نباشید ،سوال من در مورد پاک کردن رنگ پودری الکترو استاتیک از روی شیشه هست که آیا محلول زنگ بر وجود داره ؟؟
مدیریت : پاسخ
3 1
سلام از همین رنگبر هایی که در مقاله شرح داده شده است میتوانید برای شیشه نیز استفاده نمائید
رجبي : سلام
2 0
با سلام و خسته نباشيد چه موادي روي چوب و شيشه بزنيم تا رنگ پودري استاتيك را به خود جذب كند ؟
مدیریت : پاسخ
1 2
سلام رنگ پودری الکترواستاتیک بر روی قطعاتی پاشیده میشود که الکتریسیته را از خود عبور دهد (فلزات)
نقدي : رنگ پوري را باسيمان سفيد بند كشي شده روي ...
14 4
نظر شما چیست ؟
فرشید : رنگ مایع
15 5
سلام چطور رنگ پودری رو به مایع تبدیل کنم
حسین : راهنمایی
8 1
سلام از رنگبرها میشه برای پاک کردن رنگ روی برخی نقاط استفاده کرد مثلا شمعدانها قسمت صاف اونها رنگ استاتیک میخوره و قشمت گدار و طرحدارشون ابکاریه اصلا روی ابکاری رنگ استاتیک میچسبه در این مورد اگه میشه راهنمایی. کنید
کیانا : رنگ تخت فلزی
21 2
سلام . ممنون از سایت خوبتون . بنده تخصص در رنگ و اینها ندارم فقط می خواستم رنگ تخت خوابم رو که سیاه و فلزی هست رو سفید کنم . فقط می دونم که احتمالا کوره ای هست نوع رنگ و می خواستم اگه میشه کمک کنین .که چجوری رنگ رو از روش بردارم تا رنگش رو سفید کنم . با تشکر
عرفان : سلام .. میخاستم بدونم چیجوری میتونم رنگ ...
12 3
نظر شما چیست ؟
فرشته : سوال
1 0
سلام وقت بخیر. برای خذف رنگ کوره ای از بدنه خودرو سنگین چه روشی رو پیشنهاد میفرمایین؟
بهار : سوال
3 0
سلام از رنگ پودری برای چه جنس وسایلهایی میشه استفاده کرد؟برای چوب از پودری استفاده کنیم خوبه؟
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام خیر صرفا بابت قطعات فلزی استفاده میشود.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :